Jak wybrać okap do kuchni, aby spełniał swoją funkcję?

Jak wybrać okap do kuchni, aby spełniał swoją funkcję?

22 stycznia 2019

Okap to często niedoceniany sprzęt AGD w kuchni. Mimo to pełni jedną z najważniejszych funkcji. Bez zastosowania odpowiednio wybranego okapu zapachy, dym, tłuszcz z potraw będą roznosić się po całym domu.

Wybierając okap trzeba zwrócić uwagę na kilka cech:

1.Wydajność okapu
Możemy łatwo obliczyć potrzebną do naszej kuchni moc okapu korzystając ze wzoru:
XxYxZx6=wydajność minimalna okapu
XxYxZx10=wydajność maksymalna okapu,
X,Y,Z to wymiary kuchni (szerokość, długość, wysokość w m sześciennych)
Oznacza to, że minimalny tryb pracy powinien wystarczać minimalnemu przefiltrowaniu powietrza w ciągu godziny.

2.Rodzaj działania okapu
Większość okapu wyposażona jest w tryb wyciągu lub recyrkulacji powietrza.

Okap kominowy(wyciąg):
Tryb wyciągu to najskuteczniejszy sposób. Usuwa nieprzyjemne zapachy w kuchni, dym, tłuszcz jak również wilgoć. Taki okap podłącza się do układu rur, które odprowadzają niepożądane zapachy na zewnątrz, a w kuchni pozostaje świeże powietrze. Taki okap nie potrzebuje częstej zmiany filtrów. Wiąże się to jednak z większym kosztem budowy taki systemu usuwania powietrza (koszt robocizny i materiału). Jednak w długim czasie użytkowania takie koszty się zwracają, dzięki minimalnym kosztom utrzymania takiego typu okapu.

Pochłaniacz:
Tryb recyrkulacji takiego okapu posiada filtr z aktywnym węglem. Taki okap usuwa nieprzyjemne zapachy z kuchni i dym, a następnie wpuszcza oczyszczone już powietrze z powrotem do pomieszczenia. Przy takim rodzaju działania okapu trzeba brać pod uwagę, że powietrze nigdy do końca nie jest oczyszczone. Taki okap wymaga reguralnej wymiany fitrów węglowe, co podnosi jego koszty utrzymania.

3.Oświetlenie okapu
Okapy zazwyczaj wyposażone są w oświetlenie halogenowe, ale mogą to być również zwykłe żarówki, świetlówki energooszczędne czy oświetlenie LED. Doskonale oświetla miejsce pracy podczas gotowania pozwalając uniknąć przypadkowego przypalenia potrawy.

4.Rodzaje filtrów w okapie
Filtr tłuszczowy ma za zadanie absorbować tłuszcz wchłaniany przez okap utrzymując w ten sposób czystość i chroniąc go.
Filtry węglowe oczyszczają powietrze następnie wpuszczając je z powrotem do środka. Cząsteczki węgla przechwytują brzydkie zapachy z pochłanianego powietrza, pozostawiając w kuchni świeży zapach.
Filtr flizelinowy należy wymieniać co kilka miesięcy w zależności od intensywności pracy w kuchni.
Filtr metalowy(stalowy lub aluminiowy) można czyścić wydłużając przydatność. Niektóre można nawet myć w zmywarce.

5.Poziom hałasu okapu
Poziom hałasu ma bardzo istotne znaczenie, od tego zależy komfort naszej pracy w kuchni. Dobry okap pracując na najwyższych obrotach nie powinien przekraczać poziomu 50db. Jeszcze lepiej byłoby,gdyby był niższy szczególnie kiedy kuchnia otwarta jest na salon. Wg dopuszczalnej normy poziom hałasu w domu nie powinien przekraczać 40db w dzień, a 30db w nocy. Wyższy poziom może być już szkodliwy.

6.Wyposażenie dodatkowe
Niektóre okapy posiadają dodatkowe funkcje jak np automatyczne uruchamianie okapu co godzinę na 10 minut, na minimalnej prędkości gwarantując w ten sposób ciągłą wymianę powietrza w kuchni. Warto zwrócić również uwagę na pobieranie energii, okapy z trybem energooszczędnym pozwolą nam zaoszczędzić na prądzie. Niektóre okapy posiadają czujnik, który włącza się po określonych godzinach pracy informując o konieczności wyczyszczenia filtra.

Ogromny wybór okapów nie ułatwia wyboru. Dlatego warto zacząć od kwoty, którą planujemy przeznaczyć na okap, a następnie określić jego minimalną wydajność i wielkość potrzebną w kuchni. Kiedy kuchnia otwarta jest na salon należy uwzględnić również kubaturę salonu.
Teraz możemy rozpocząć poszukiwania rodzaju okapu.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wysokości blatów roboczych w kuchni

17 lutego 2019 czytaj dalej

Ergonomia kuchni – podział na strefy

26 stycznia 2019 czytaj dalej

Lodówka wolnostojąca czy w zabudowie?

21 stycznia 2019 czytaj dalej
newsletter kuchnia na wymiar

ODKRYJ 10 ZASAD IDEALNEJ KUCHNI

Nareszcie nie musisz przeszukiwać zakamarków Internetu, aby zebrać wszystkie niezbędne informacje. Zrezygnuj z kosztownej metody prób i błędów – skorzystaj z pakietu praktycznych wskazówek opracowanych przez naszych specjalistów i zaplanuj kuchnię swoich marzeń!

SZYBKI KONTAKT

Zmienimy Twoje pytania w wyczerpujące odpowiedzi.
Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność są do Twojej dyspozycji.

ZOBACZ MOŻLIWOŚCI WYCENY

    ZAINTERESOWANY? DO DZIEŁA!

    Czas na kuchnię Twoich marzeń!

    Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywne rozwiązania są do Twojej dyspozycji

    SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ