Ergonomia kuchni – podział na strefy

Ergonomia kuchni – podział na strefy

26 stycznia 2019

Wnętrza, w których pracujemy, muszą być bezpieczne oraz funkcjonalne. Dotyczy to m.in. kuchni, gdzie ergonomia staje się sprawą bardzo ważną. Jakie strefy należy tu wydzielić? Które meble i sprzęty powinny się w nich znaleźć?

Jak podzielić kuchnię na strefy?

Specjaliści zajmujący się aranżacją wnętrz mają prosty przepis na praktyczną kuchnię. Kluczem do sukcesu jest jej podział na 5 części, dzięki czemu powstają 2 strefy przeznaczone do przechowywania zapasów żywności oraz naczyń, a także 3 sektory, przystosowane do wykonywania określonych prac: zmywaniaprzygotowywania oraz gotowania. Każda z tych części powinna zostać wyposażona w odpowiednie sprzęty i meble.

Zapasy jedzenia

Tu podstawowe znaczenie ma lodówka, bardzo często zintegrowana z niewielką zamrażarką. Ważną rolę w tej strefie pełnią także półki i szafki, w których można przechowywać takie produkty spożywcze, jak: makaron, ryż, mąka itp. W maksymalnym zagospodarowaniu tej przestrzeni pomocne będą kosze cargo. Dzięki nim w strefie magazynowania produktów spożywczych można utrzymać porządek.

Miejsce na naczynia

Talerze, garnki, kubki, widelce – wszystkie te przyrządy trzeba przechowywać w odpowiedni sposób. Zarówno w nowoczesnych kuchniach, jak i w tych, w których postawiono na styl klasyczny, niezbędne stają się górne szafki oraz szuflady o zróżnicowanej pojemności, przeznaczone na naczynia czy sztućce.

Zmywanie

Umywalka, a w wielu domach również zmywarka, są podstawowymi sprzętami w tej części kuchni. O idealnym rozwiązaniu możemy mówić w chwili, gdy zmywarka znajduje się tuż przy zlewie, pod którym wydzielone jest miejsce do wyrzucania śmieci. Takie ustawienie to mniej problemów z utrzymaniem czystości w tej niezwykle ważnej strefie.

Przyrządzanie potraw

Wygodny blat, wykonany z trwałego materiału, to podstawowy element w sektorze przeznaczonym do sporządzania posiłków. I tu zalecana jest bliskość kubła na śmieci, równie ważną sprawą jest też dostęp do gniazdek. W czasie prac kuchennych bardzo często korzystamy przecież z takich urządzeń, jak miksery czy sokowirówki.

Gotowanie i pieczenie

Piec połączony z piekarnikiemkuchenka gazowa lub płyta indukcyjna, dopasowany do wielkości wnętrza wyciąg – takie wyposażenie w tym miejscu to podstawa. By zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo pracy, warto pamiętać o tym, by te elementy umieścić nie tylko obok siebie, ale też odpowiednio zabezpieczyć je przed dziećmi.

Dlaczego warto wybierać meble robione na zamówienie?

Dziś większość Polaków stara się zamawiać szafki, stoły i blaty na wymiar. Dlaczego? Bo dzięki temu można nie tylko wydzielić w kuchni wszystkie strefy, ale możliwie jak najlepiej je zagospodarować. Jeśli poszczególne elementy wyposażenia tego ważnego wnętrza dopasujemy do jego rozmiarów oraz do swych potrzeb, gotowanie czy sprzątanie po posiłkach przestaną być dla nas męczącymi czynnościami.

Wygodne i eleganckie wnętrza nie muszą być marzeniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by perfekcyjnie dopasować meblesprzęty AGD do swych potrzeb.

Udostępnij wpis

3 odpowiedzi

 1. marek pisze:

  Bardzo przydatny artykuł, dziękuję.

 2. Kamila pisze:

  Oczywiście, że lepiej brać meble na zamówienie, niż gotowe. Meble to nie zakup na rok, tylko czasami nawet na dekadę.

 3. Olka pisze:

  Dobry artykuł. Miałam duży problem z ustawieniem zmywarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Wysokości blatów roboczych w kuchni

17 lutego 2019 czytaj dalej

Jak wybrać okap do kuchni, aby spełniał swoją funkcję?

22 stycznia 2019 czytaj dalej

Lodówka wolnostojąca czy w zabudowie?

21 stycznia 2019 czytaj dalej
newsletter kuchnia na wymiar

ODKRYJ 10 ZASAD IDEALNEJ KUCHNI

Nareszcie nie musisz przeszukiwać zakamarków Internetu, aby zebrać wszystkie niezbędne informacje. Zrezygnuj z kosztownej metody prób i błędów – skorzystaj z pakietu praktycznych wskazówek opracowanych przez naszych specjalistów i zaplanuj kuchnię swoich marzeń!

SZYBKI KONTAKT

Zmienimy Twoje pytania w wyczerpujące odpowiedzi.
Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność są do Twojej dyspozycji.

ZOBACZ MOŻLIWOŚCI WYCENY

  ZAINTERESOWANY? DO DZIEŁA!

  Czas na kuchnię Twoich marzeń!

  Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywne rozwiązania są do Twojej dyspozycji

  SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ