Wnętrza, w których pracujemy, muszą być bezpieczne oraz funkcjonalne. Dotyczy to m.in. kuchni, gdzie ergonomia staje się sprawą bardzo ważną. Jakie strefy należy tu wydzielić? Które meble i sprzęty powinny się w nich znaleźć?
Jak podzielić kuchnię na strefy?
Specjaliści zajmujący się aranżacją wnętrz mają prosty przepis na praktyczną kuchnię. Kluczem do sukcesu jest jej podział na 5 części, dzięki czemu powstają 2 strefy przeznaczone do przechowywania zapasów żywności oraz naczyń, a także 3 sektory, przystosowane do wykonywania określonych prac: zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Każda z tych części powinna zostać wyposażona w odpowiednie sprzęty i meble.
Zapasy jedzenia
Tu podstawowe znaczenie ma lodówka, bardzo często zintegrowana z niewielką zamrażarką. Ważną rolę w tej strefie pełnią także półki i szafki, w których można przechowywać takie produkty spożywcze, jak: makaron, ryż, mąka itp. W maksymalnym zagospodarowaniu tej przestrzeni pomocne będą kosze cargo. Dzięki nim w strefie magazynowania produktów spożywczych można utrzymać porządek.
Miejsce na naczynia
Talerze, garnki, kubki, widelce – wszystkie te przyrządy trzeba przechowywać w odpowiedni sposób. Zarówno w nowoczesnych kuchniach, jak i w tych, w których postawiono na styl klasyczny, niezbędne stają się górne szafki oraz szuflady o zróżnicowanej pojemności, przeznaczone na naczynia czy sztućce.
Zmywanie
Umywalka, a w wielu domach również zmywarka, są podstawowymi sprzętami w tej części kuchni. O idealnym rozwiązaniu możemy mówić w chwili, gdy zmywarka znajduje się tuż przy zlewie, pod którym wydzielone jest miejsce do wyrzucania śmieci. Takie ustawienie to mniej problemów z utrzymaniem czystości w tej niezwykle ważnej strefie.
Przyrządzanie potraw
Wygodny blat, wykonany z trwałego materiału, to podstawowy element w sektorze przeznaczonym do sporządzania posiłków. I tu zalecana jest bliskość kubła na śmieci, równie ważną sprawą jest też dostęp do gniazdek. W czasie prac kuchennych bardzo często korzystamy przecież z takich urządzeń, jak miksery czy sokowirówki.
Gotowanie i pieczenie
Piec połączony z piekarnikiem, kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna, dopasowany do wielkości wnętrza wyciąg – takie wyposażenie w tym miejscu to podstawa. By zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo pracy, warto pamiętać o tym, by te elementy umieścić nie tylko obok siebie, ale też odpowiednio zabezpieczyć je przed dziećmi.
Dlaczego warto wybierać meble robione na zamówienie?
Dziś większość Polaków stara się zamawiać szafki, stoły i blaty na wymiar. Dlaczego? Bo dzięki temu można nie tylko wydzielić w kuchni wszystkie strefy, ale możliwie jak najlepiej je zagospodarować. Jeśli poszczególne elementy wyposażenia tego ważnego wnętrza dopasujemy do jego rozmiarów oraz do swych potrzeb, gotowanie czy sprzątanie po posiłkach przestaną być dla nas męczącymi czynnościami.
Wygodne i eleganckie wnętrza nie muszą być marzeniem. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by perfekcyjnie dopasować meblei sprzęty AGD do swych potrzeb.
3 odpowiedzi
Bardzo przydatny artykuł, dziękuję.
Oczywiście, że lepiej brać meble na zamówienie, niż gotowe. Meble to nie zakup na rok, tylko czasami nawet na dekadę.
Dobry artykuł. Miałam duży problem z ustawieniem zmywarki.